Smrž úzkohlavý květen 2011

5. června 2011 v 16:33 | muchomurka modrá |  Čeleď Morchellaceae
31.4.2011 zrovna když čarodějnice měli rej jsem se dozvěděl že na Kacíři roste dosti smržů. Ráno 1.5.2011 v době lásky času, jsem se místo všeho ustrojil, protože mi to nedalo, vzal jsem Kettynku a ráno v 9,30 hurá do
Trutnovského parku, lesoparku a pod Kacíř. Sice bylo jen 8,7°C a docela pěkné počasí, viz obrázek
Jak jsme se toulali po lesoparku, a na focení nic moc nebylo. I když po 2 noci trochu sprchlo tak hned ranní a odpolední povětří udělalo své. Našel jsem několik křehutek šedohnědých, ale na focení nebyly.

Tak již po 12 hodině jsem si řekl, že zajdu pod Kacíř,trochu
senám s Kettkou oteplilo,

tak jsme šli tam kde jsem tušil, že by smrže mohly být.
A nezklamal jsem se.

Nejdříve jsem narazil na jednu lokalitu, kde bylo zhruba kolem 50 smržů.

některé jsem nafotil

Smrž úzkohlavý

Morchella angusticeps Peck 1887

Slovenské jméno: Smrček černastorebrový
Klobouk 3-7 cm vysoký, 2-3,5 cm v průměru, kuželovitý, někdy též vypadající jako homole, dutý, k tření přirostlý bez žlábku.
Žebra jsou podélně skoro souběžná, místy příčně pospojovaná. Hrany žeber jsou černé, jamky mezi žebry jsou nepravidelné a barvy hnědé.
Třeň 4-9 cm vysoký, 1,5-3 cm tlustý, k vrcholu se mírně rozšiřuje a k bázi je zúžený. Je dutý a v mládí hladký a bílý, brzo však vločkovitě zrnitý, světle okrový až krémový, ve stáří s červenorůžovým odstínem.
Dužnina tenká, křehká, vodnatěvoskovitá, chuť nevýrazná, vůně taktéž nevýrazná.
Výtrusný prach světle okrový, spory elipsoidní velikosti 17-25 x 10-15µm.
Výskyt duben až květen, jednotlivě nebo ve skupinách na horských loukách, na okraji lesů, na lesních skládkách dřeva, v křovinách, pod jasany, duby, jilmy a topolem bílým. Najdeme jej i na okraji spáleniště.
Jedlý.
Možnost záměny: Smrž kuželovitý Morchella vulgaris nemá černé hrany žeber, je jedlý. Smrž polovolný Mitrophora semilibera, který nemá přirostlý okraj klobouku jež je asi do 1/3 volný. Je také jedlý. Smrž vysoký Morchella elata, jež má klobouk kuželovitý, nahoře zahrocený, nemá barevně zvýrazněné hrany žeber a může být rozšířený jak v horní, tak i dolní části a má menší výtrusy. Je jedlý
Zajímavosti: Je to velmi chutná jarní houby. Lze z nich zhotovit jak hlavní jídlo, tak i chuťovku. Dle mého soukromého názoru existují pouze 3 druhy smržů, Je to smrž kuželovitý Morchella vulgaris, smrž vysoký Morchella elata, smrž polovolný Mitrophora semilibera. Ostatní jsou jen tvarové a barevné odchylky, které se s těmito druhy schodují jak mikroskopicky tak i v DNA. Nechávám na zvážení jednotlivých mykologů. I když jsou jedlé, tak syrové, staré a červivé plodnice se nesmějí konzumovány. Způsobují alergie.

Literatura : Internetové stránky 2011.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 123.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 92
Kapesní atlas hub. Autor Pavol Škubla 1993 str. 52, 53.

a také část jsem si vzal na jídlo. Když už jsem měl vše sbaleno a ušel zhruba 35 m tak se mi zjevila 2 lokalita. Bylo tam něco kolem 30 ks. Vzal jsem si též část na jídlo. Z první lokality jsem udělal i pár záběrů terénu. Pak jsem se s
Kettkou stavil v restauraci Úsvit na terase, kde jsem si dal pivečko. Přišla sem za mnou moje žena, která mi přinesla peněženku, kterou jsem si zapoměl přibalit a tak se mnou poseděla. Celkem jsem potkal jen 7 druhů hub, což při takto vyprahlém jaru se dalo očekávat. Domů jsem se dostal v 16 hodin, kdy teplota vylezla na 14, 3°C Zadařilo se.
3.5.2011 jsem pak mikroskopoval výtrusy a naměřil tyto velikosti 20,4-25,2 x 12,6-14,6 µm.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama