Září 2016

Vycházka 28.11.2014 a pařezník pozdní

10. září 2016 v 17:59 | muchomurka modrá |  Čeleď Mycenaceae
Vážení přátelé dne 28.11.2014 jsme v 8,40 hod se za zamračeného a studeného počasí

s přítelem Láďou vyrazil na Výšinku a Nových Kocbeří, do místních lesů pro pukléřku islandskou. Cestou lesem jsme potkali zajímavé houbičky. Nejdříve jsem fotil houbičku, která mi připadla jak penízovka nebo helmovka??


Zatím se mi ji nepodařilo určit. Byl bych rád kdyby jste mi s určením pomohli.
Cestou jsme viděli holubinky hlínožluté, muchomůrku červenou, kuřátečka hřebenitá a zakouřená, a také chorošovité houby. Láďa mmně zavolal že našel hlívu. Když jsem k němu dorazil, tak jsem zjistil, že je to pařezník pozdní. Ještě včas jsem jej zarazil a byl jsem rád že jsem si jej mohl vyfotit.Pařezník pozdní

Panellus serotinus(Schrad. ex Fr.) Kühner

Další český název: Hlíva pozdní.
Slovenský název: Pńovka neskorá.
Synonyma: Pleurotus serotinus ( Schrad. ex Fr.) Kumm, Hohenbuehelia serotina(Pers.: Fr.) Singer, Sarcomyxa serotina ( Hofmann ex Fr.) P. Karst., Acanthocystis serotinus (Schrad. ex Fr.) K. et M.).

Klobouk 3-12 cm v průměru, škeblovitý, ledvinovitý, lžícovitý někdy až plochý, jindy v podobě vějíře, okraj zvlněný, za vlhka slizký, na povrchu za sucha a v mládí jemně plstnatý s podvinutým okrajem, vláknitě šupinkatý, barvy v mládí často zelený, olivové, žluté až červenohnědé, která ve stáří přechází v kalně hnědou a bývají lysé. Pod pokožkou s rosolovitým povlakem.

Lupeny husté, vidlené, krátce sbíhavé, ostře od třeně ohraničené, barvy krémové až zlatožluté. Později vyblédají.
Třeň 0,8-3 cm dlouhý, 0,5-2 cm tlustý, na žlutě okrovém podkladě tmavě šupinkatý, postranní, válcovitý, plný, olivově hnědými šupinkami tečkovaný kuželovitý.
Dužnina nažloutlá, vůně slabě houbová, chuť mírná až slabě nahořklá.
Výtrusný prach bílý, výtrusy hladké, bezbarvé, úzce válcovité, trochu prohnuté a na bázi šikmo přišpičatělé, často s 2 tukovými kapkami. Velikosti 4-5 x 1-2 µm.
Výskyt červenec až prosinec, na živých i mrtvých kmenech listnáčů, zejména vrb, olší, buků a javorů. Upřednostňuje vlhká, studenější místa a kyselé půdy. Její výskyt je po prvních podzimních mrazících.
Jedlý ale méně chutný
Možnost záměny: Staré plodnice lze zaměnit s Hlívou ústřičnou Pleurotus ostreatus jež nemána třeni a lupenech žádné barevné odstíny a klobouk je šedý nebo šedomodrý - jedlá. S touto houbou se můžeme potkat i v lednu.
Zajímavosti: Houba nižší jakosti, o jejíž kuchyňské upotřebitelnosti se ale občas vedou spory. Vyjímečně roste i na jehličnanech a to smrku a borovici. Je to zdravotně prospěšná houba, v Japonsku známá pod jménem " muktikate" a bývá používána v lidové medicíně k léčbě zejména civilizačních chorob jako je steatóza (ztukovatění) jater.

Literatura : Internetové stránky 2016 http://www.myko.cz/myko-atlas/Panellus-serotinus/ .
Pozoruhodný svět hub autor Jarda Malý 2016 str. 218, 222, 322, 325.
Velký atlas húb. Autor Pavol Škubla 2007 str. 99.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998.str. 264.
Kapesní atlas HOUBY autor Edmund Garnweidner 1994 str. 32.
Co víme o houbách. Autor Jaroslav Klán 1989str. 194.
Kapesní atlas hub 2. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1987. str. 96.
Léčivé houby dříve a nyní Autoři Marta Semerdžieva a Jaroslav Veselský 1986 str. 141
Mykologický sborník č. 1-2 str. 10, č. 8-10 str. 142, rok 1970.
Houby Československa v jejich životním prostředí. Autor Albert Pilát 1969 str. 84, 85.

Odtud jsme šli směrem k buku, kde jsme očekávali hlívu ústřičnou. Cestou jsme sebrali pár hřibů hnědých. Dub nás moc nepotěšil. Hlívy tam byly, asi šest trsů. Jenže byly moc drobné, tak jsme je tam nechali. Odtud jsme si šli nasbírat pukléřku islandskou. Byla nádherná a tak jsme si každý nasbíral na dobrý čaj. Na zimu jsme se zásobili. Odtud jsme pokračovali směrem k místu, kde jsme vždy sbírali hřiby sametové. Dnes jich tu na to že je konec listopadu bylo celkem dost. Každému to dalo na pěknou smaženici a já jsem si jednoho nafotil

Popis tohoto hřibu sametového je na tomto blogu http://muchomurka1.blog.cz/1602/hrib-sametovy-vychazka-29-9-2014

a také jsem si jich dal pár do mobilu. Odtud jsme šli již na autobus a já na mobil přidal ještě foto troudnatce kopytovitého. Byl to pěkně obrostlém pahýlu buku. Cesou k autobusu jsme sebrali ještě pár hřibů hnědých. Domů jsem přijel za ošklivého počasí

ve 13,15 hod. Vycházka i přes nepřízeň počasí se nám líbila. Dnes už tady začíné mrznout. V lese bylo druhů dost. Škoda, že ty mrňouse neznám. Musím se ještě moc učit.
Vycházka se mi líbila a určili jsme 31 druhú hub.