Vycházka 10.3.2015 a hvězdovka trojitá

8. července 2017 v 15:27 | muchomurka modrá |  Čeleď Geastraceae


Vážení přátelé dnes10.3.2015 odpoledne ve 13,20 hod jsem vyrazil za nádherného počasí
do Trutnovského parku a lesoparku. V parku pomalu nic nebylo. Akorát jsem tam narazil na několik plodniček jehnědky lískové. Ty největší jsem nafotil.


To však bylo poslední co jsem fotil. V lesoparku nic nebylo. Šel jsem tam hlavně na ohnivce a ušíčka. Zatím tam nebylo nic. V 16 hodin jsem dorazil ještě za pěkného počasí na 2 pivča. Tam jsem pokecal s kamarádem a v 18,40 jsem jel stále ještě za hezkého počasí domů.
V lese se mi moc líbilo. Škoda jen že nebylo toho více na focení. Určil jsem 7 druhů hub.

Nyní Vám představím krásnou hvězdovku trojitou z Úpice. Foceno při výstavě.


Hvězdovka trojitá

Geastrum triplex Jungh. 1840

Slovenské jméno: Hviezdovka trojitá
Synonyma: Geastrum michelianum W.G. Sm. 1873, Geastrum triplex f. pedicellatum V.J. Staněk 1958,Geastrum triplex f. triplex Jungh., 1840, Geastrum tunicatum var. michelianum Sacc. as'Geaster tunicatus var. michelianus 1862.

Plodnice v mládí je cibulovitého tvaru 3-6 cm v průměru, později rozpukává v 3-10 cípů, spodní část je ponořená v zemi. Mezi vnější a vnitřní okrovkou je asi 3mm tlustá límcovkovitá mezivrstva. V dospělosti je plodnice 3- 8 cm vysoká, 4-15 cm v průměru.
Vnější okrovka je masitá a odlupuje se z ní vnitřní vrstva, která vytváří ohrnutý límec kolem tetřichu. Barvy je v mládí na povrchu světle okrové, později hnědookrové a ve stáří tmavohnědé. Vnitřní povrch je matně béžový až žlutohnědý.
Vnitřní okrovka je kulovitá až bochníkovitá, barvy světle okrové až šedohnědá. Tvoří tetřich naplněný výtrusným prachem
Tetřich je1-5-5 cm v průměru, zploštěle kulovitý, povrch jakoby pergamenovitý, hladký, někdy jemně ojíněný, ústí má bradavkovité, vystouplé, vláknité a ohraničené výrazným kroužkem. Většinou je přisedlý nebo na kratičkém silném krčku, v době zralosti barvy čokoládově hnědé. Při rozkrojení má silný ploštěný pach.
Výtrusný prach je hnědý, výtrusy jsou kulovité, hnědé 3,5-6 µm velké, mající 1 olejovou kapku, pokryté sloupkovými výrustky na vrcholu zaoblenými.
Výskyt březen až listopad většinou ve skupinách, ve starých sušších světlých lesích, hlavně pod listnáči, křovinách hlavně pod akáty i na otevřených místech, ve starých zahradách, pastvinách, a parcích na humózní půdě. Upřednostňuje stinná místa.
Nejedlá.
Záměny: Pokud nemá dobře vyvinutý typický límec, může být zaměněna za jiné hvězdovky, za menší hvězdovku brvitou (Geastrum fimbriatum),. která se liší ještě brvitým ústím bez kroužku a nemá límec, anebo hvězdovku červenavou (Geastrum rufescens) s červenajícím povrchem cípů a dužninou.
Zajímavosti: Někde vzácná. Je to jedna z našich největších hvězdovek. Plodnice vytrvávají někdy až do jara. Hvězdovky patří do stejné skupiny jako pýchavky to znamená do břichatkovitých.

Literatura : Internetové stránky 2017 http://botany.cz/cs/geastrum-triplex/ .
Pozoruhodný svět hub autor Jarda Malý 2016 str. 196.
OTTOVA ENCYKLOPEDIE HUB autor Ladislav Hagara 2014 str. 504, 505.
Houby atlas. Autor Hagara Ladislav 2006 str. 163.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 126.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 768, 769.
Houby - česká encyklopedie vydal Výběrl Reader´s Digest 2003str. 341
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 404.
Encyklopedie hub. Autor Gerrit J. Keizer 1998 str. 144.
Kniha o houbách. Autor THOMAS LEss0E a ANNA DEL CONTE 1997 str. 220.
Fotografický atlas Houby. Autor Ladislav Hagara 1995 str. 38.
Nový klíč se systémem rychlého určování HOUBY autor Ewald Gerhardt 1995 str. 270.
Kapesní atlas HOUBY autor Edmund Garnweidner 1994 str. 208
Kapesní atlas hub 2. Autoři Antonín Příhoda, Ladislav Urban, Věra Ničová-Urbanová, Ladislav Urban ml. 1987 str. 54.
Huby. Autor M. Svrček / B. Vančura 1987 str. 219.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LoreneHox LoreneHox | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 21:20 | Reagovat

Кредит Денег - Хоме Кредит

http://bestsky.info/redir.html

-----------------------------------
3. Банк сообщает о принятом решении по телефону и, в случае принятия положительного решения, направляет письмо-уведомление, подтверждающее одобрение заявки, в дилерский центр и на Ваш адрес.
- при сумме до 80 тыс. руб. без обеспечения- при сумме от 80 до 250 тыс. руб. обязательство по погашению кредита солидарного заемщика (созаемщика) - при сумме от 250 тыс. руб. обязательство по погашению кредита двух солидарных заемщиков (созаемщиков) или залог недвижимости.
В будущем году Сбербанк планирует изменить правила погашения выданных кредитов. Пока что клиент Сбербанка должен осуществлять оплату займа непосредственно в том отделении, в котором он его получал. Руководство финансовой организации, проанализировав ситуацию, выяснило, что, хотя Сбербанк и является лидером кредитного рынка, в этом вопросе он все же проигрывает своим коллегам.
Порядок учета затрат по займам и кредитам зависит от того, на какие цели организация - заемщик использует полученные заемные средства. К затратам относятся:
Получив кредит,  не забывайте узнать о способах его погашения. В банке «ТРАСТ» для этого существует много различных возможностей, отвечающих потребностям клиентов. Так, для того чтобы не обращаться лишний раз в офис банка, оплатить задолженность по потребительскому кредиту можно через систему TRUST ONLINE, с помощью безналичного перевода. При этом комиссия за перевод взиматься не будет. Также погасить кредит можно  с помощью банкоматов, ряда платежных систем и другими способами.

Перейдите ниже по ссылкам, чтобы получить кредит:

http://bestsky.info/redir.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama